Co się dzieje, gdy dwie płyty razem?

Admin 0 Views 0 comments
Advertisement

Co się dzieje, gdy dwie płyty razem?


Wyobraź sobie kulę wielkości księżyca radioaktywnych chemikaliów i stopionej lawy, która w całości pokryta jest siedmioma masywnymi kawałkami solidnej skały. Teraz dodać kilka kilometrów grubości brudu, skał i wody nad tym i masz makijaż Ziemi. Jest stale przesuwającą się masą, starającą się trzymać w ogromnym upale i siłach Ziemi. Stałe przesuwanie tych płyt daje jej Ziemię.

Konwergencja Kontynentalna

Płytki kontynentalne mają tę samą gęstość, a zatem po prostu wsuwają się do siebie. Zderzenie przypomina dwa samochody, które uderzają głową. Na drodze najmniejszego oporu jest wiele wyboczaków, kruszenia i składania się. Ciśnienie rozdrabniające z płyt kontynentalnych tworzy pasmo górskie z pogrubieniem płyt w strefie kolizji. Jest to również przyczyna niewielkiej lub powierzchniowej trzęsienia ziemi uwalniającej intensywne ciśnienie pomiędzy tymi dwoma płytami.

Konwergencja oceanno-kontynentalna

Płyty oceaniczne są cieńsze i gęste niż płyty kontynentalne. Kiedy obie płyty są zmieszane razem, płyta oceaniczna płynie pod płytą kontynentalną w procesie znanym jako "podwładnienie". Kiedy płyta sięga około 100 mil, zaczyna się stopić. Odporna lawa zwana magma powoli płynie na powierzchnię pomiędzy pęknięciami w obu płytach. W końcu magma przebija się przez powierzchnię w formie wulkanu.

Konwergencja oceaniczna

Kiedy dwie płyty dociskają pod oceanem, jedna płyta jest pod spodem pod drugą. Ponieważ dno morskie jest mniej gęste, część dna oceanu jest ciągnięta podpodłogową płytą tworzącą rowek w kształcie litery "V" na dnie oceanu. Magma wznosząca się z stopionej płytki podgrzanej uwalnia odpady wulkaniczne na dnie oceanu. Wulkany na wyspie, tworzone są przez miliony lat w ten sposób. Naprężenie z obu płyt powoduje ostatecznie trzęsienie ziemi, które czasem rodzi tsunami.

Rozbieżne granice

Kiedy dwie płyty dociskają się, na drugim końcu płyty przesuwającej rozchodzą się dwie płyty. Magma wysuwająca się z rdzenia Ziemi tworzy nową warstwę zmieniającą się na dnie oceanu. Środkowy Atlantyk Ridge jest jednym z przykładów tego, rozciągającym się od Oceanu Arktycznego do poza południowym krańcem Afryki. Podłoże oceanu porusza się z prędkością 2/2 cala rocznie, przy czym magma ciągle podnosi się, aż wreszcie chłodzi się przez wodę.


Pktree all rights reserved, if not specified, are original, reproduced need to indicate the source.