Co to jest preamp gitarowy?

Admin 1 Views 0 comments
Advertisement

Co to jest preamp gitarowy?


Przedwzmacniacze wzmacniają brzmienie wzmacniaczy gitarowych, wzmacniając oryginalny sygnał z gitary przed osiągnięciem głównych rur i mocy wzmacniacza. Głównym zastosowaniem tego, jak odkryli muzycy, było dodanie zniekształceń i sprzężenia zwrotnego do sygnału wchodzącego do wzmacniacza. To świetna pomoc dla gitarzystów, którzy potrzebują dużego zniekształcenia przy niższych głośnościach.

Historia

Gdy pierwsze wzmacniacze gitarowe zostały wykonane w latach trzydziestych i czterdziestych, projektanci, w tym Fender, Gibson i Rickenbacker, zdali sobie sprawę, że dźwięk wzmacniacza może być trudny do sterowania tylko zwykłym wzmacniaczem lampowym. Ponieważ wzmacniacze gitarowe zostały zaprojektowane specjalnie dla zakresu tonalnego gitary, projektanci musieli zbudować przedwzmacniacze, które mogłyby kontrolować dźwięk. Oznacza to, że przedwzmacniacz dodawał kontrole dźwięków o wysokich, średnich i niskich tonach potrzebnych do gitar. Pierwotnym celem nie było użycie zniekształceń, ponieważ nieliczni muzycy aż do lat sześćdziesiątych znaleźli dla niego korzystanie.

Funkcjonować

Pierwsza i oryginalna forma przedwzmacniacza została wbudowana w wzmacniacz. Większość muzyków nie przejmowała się pomysłem przedwzmacniacza. Zapewniało to dźwięk i było częścią całego pakietu. W kombi wzmacniacz, w którym preamp, wzmacniacze i głośniki są w tej samej jednostce, przedwzmacniacz zasadniczo był niewidoczny dla muzyków. Używali przycisków przedwzmacniacza w połączeniu z kontrolą dźwięków na gitarze. Chociaż sterowanie przedwzmacniaczowe zapewniało wysokie tony, średnie i niskie gitary, kontrole gitarowe przyczyniły się także do tych trzech dźwięków. Na przykład Fender Stratocaster posiada trzy pokrętła. Jedna jest dla objętości, a pozostałe dla tonu.

cechy

Oryginalny przedwzmacniacz może zapewnić czysty dźwięk, który był ostry lub cięższy od podstawy. Można było też nacisnąć na najwyższy poziom wzmocnienia, aby zakłócać sygnały gitarowe. Gdy poziom wzmocnienia jest włożony aż do przedwzmacniacza i na wzmacniaczu, wyniki zniekształceń. Przykładami tego są wzmacniacze Marshalla i Mesa / Boogie. Marshall był jedną z pierwszych kombinacji przedwzmacniacza / ampów przeznaczonych specjalnie do zniekształceń. Używali takich zespołów mocarstw jak Led Zeppelin i The Who.

Znaczenie

Drugą formą przedwzmacniacza, ostatnim rozwojem jest przedwzmacniacz do modelowania wzmacniaczy. Te przedwzmacniacze zostały zapoczątkowane przez linię 6 z wzmacniaczem AxSys 212 w 1996 roku. Zdając sobie sprawę z tego, że średni gitarzysta może potrzebować technologii modelowania wzmacniaczy, nie kupując zupełnie nowego wzmacniacza, Linia 6 wprowadziła pod. Jest to osobna jednostka, która może być podłączona do dowolnego wzmacniacza, do konsoli do nagrywania lub, obecnie, za pomocą uniwersalnej magistrali szeregowej.

Ruchomości

Modelowanie wzmacniaczy, używane zarówno w autonomicznych jednostkach przedwzmacniacza, jak i już wbudowanych w wiele wzmacniaczy, ma na celu emulację dźwięków szczególnych, zwykle znanych wzmacniaczy. Na przykład dźwięk gitary "Whole Lotta Love" Led Zeppelin i "Money for Nothing" autorstwa Dire Straits jest bardzo wyraźny. Obydwa te mogą być powtórzone przez modelowanie wzmacniaczy na linii 6 Pod. W połączeniu z modelowaniem wzmacniacza, przedwzmacniacz pod preamp zawiera również wiele efektów dźwiękowych. Są to specjalne modele zniekształcające, oparte na "stomp boxes" firmy Electro-Harmonix i innych, które już ich nie używają. Inne efekty obejmują większość sławnych z wah-wahu i opóźnienie do kompresji i przesunięcia fazowego.


Pktree all rights reserved, if not specified, are original, reproduced need to indicate the source.