Części muszli mięczakowych

Admin 1 Views 0 comments
Advertisement

Części muszli mięczakowych


Skorupki mięczaków mają różnorodne kształty i rozmiary, od obustronnej muszli, aż po wiry olbrzyma koncha. Ludzie od dawna byli zafascynowani muszelkami i zbierali je. W przeszłości kultur używały muszli do waluty, ozdób na odzież i wyszukanych biżuterii. Mama perła od wewnątrz muszli ostryg wykorzystywana była do przycisków.

Mięczaki

Części muszli mięczakowych


Gromada Mollusca ma osiem klas, które są pogrupowane według ich muszli; Jednak większość mięczaków z zewnętrznymi muszlami to ślimaki i małże. Ślimaki są ruchome i mają pojedynczą powłokę, którą można nosić wokół, jak ślimaki i abalon. Małże, ostrygi i małże, które mają dwie powłoki połączone zawiasem, klasyfikowane są jako małże. Mięczaki znajdują się w solnej lub słodkiej wodzie, a niektóre, jak ślimak, znajdują się na lądzie w wilgotnych środowiskach.

Periostacum

Części muszli mięczakowych


Powłoka jest osadzana przez zewnętrzną tkankę zwaną płaszczem i ma trzy różne warstwy: periostacum, ostracum i hypostracum. Periostacum jest pierwszą warstwą osadzoną przez płaszcz na młodego, nagiego małży. Ta zewnętrzna warstwa jest twardą ochronną powłoką z conchiolin - białka keratyny - chroniącej mięczak przed drapieżnikami, zapewniając sztywność i kształt. Ta zewnętrzna powłoka ma specyficzny dla danego gatunku kolor i kształt. Powłoka jest w sposób ciągły osadzana przez płaszcz, gdy zwierzę rośnie i rozwija się. Czynniki środowiskowe, takie jak źródła żywności mogą wpływać na wzrost zwierząt, a tym samym na osadzanie powłoki. Powoduje to wzrost lub linie grzbietu widoczne na zewnętrznej muszli.

Ostracum

Środkowa warstwa powłoki jest wykonana z węglanu wapnia - wapń jest wydzielany z pożywienia i wody. Węglan wapnia może tworzyć dwa rodzaje kryształów; Kalcyt i aragonit, które są chemicznie takie same, ale mają fizycznie różne właściwości. W morskich wodach słodkich, środkowa warstwa, ostracum, składa się z małych, sześciokątnych kryształków kalcytu; W słodkiej wodzie mięczaki kryształy są aragonitami. Kryształy kalcytu są gęstsze niż kryształy aragonitowe.

Hypostracum

Części muszli mięczakowych


Wewnętrzna warstwa powłoki nazywa się hypostracum lub warstwą nacre. Ta warstwa jest tworzona w sposób ciągły i dość powoli, ponieważ kryształy aragonitowe są układane w stosy jak cegły w warstwy, które przemieniają się w arkusze konchiolinu. Każda warstwa kryształów aragonitowych zmienia się w kształcie i orientacji, która odbija światło i wytwarza wyśmienity kolor i opalizację perły lub matę perłową. Mantle chroni także mięczak przed pasożytami i detrytusem, nakładając je nacięciem; W ostrygach proces ten powoduje perły.


Pktree all rights reserved, if not specified, are original, reproduced need to indicate the source.