Czy kota może chorować od jedzenia odchodów z kurczaka?

Admin 3 Views 0 comments
Advertisement

Czy kota może chorować od jedzenia odchodów z kurczaka?


Koty i ptaki często idą razem. Twoja ulubiona koteczka domowa może siedzieć przy oknie, obserwując ptaki na zewnątrz lub usiąść pod klatką domową dla parakeetów. Twój kit na wolnym powietrzu może przywieźć do domu wyśmienity chwyt. Chociaż przez większość czasu interakcje z ptakami są nieszkodliwe dla kotka, kontakt z zarażonymi odchodami ptaków może sprawić, że Twój ulubiony kot jest chory. Niezależnie od tego, czy twój kotek połyka odchody, czy jest wystarczająco blisko, aby wdychać zarodniki z nich, bakterie i grzyby mogą trafić do jego systemu.

Zakażenia bakteryjne

Odchody ptaków często zawierają bakterie, takie jak E. coli i salmonella. Kiedy twój kot spotyka się z zakażonymi odchodami, bakterie rozprzestrzeniają się w jego systemie. Koty to znani kąpiele, a nawet proste lizanie jego łapy, aby usunąć schodami na odchody jest wystarczające do spożycia bakterii. Objawy salmonelli i E. coli obejmują ciężką biegunkę, wymioty, utratę apetytu, gorączkę, anoreksję, letarg, zwiększoną tętno, odwodnienie i depresję.

Cryptococcosis

Grzyb Cryptococcus podobny do drożdży rośnie w odchodach ptaków w całym kraju. Kiedy twój kot leży w pobliżu odchodów, wdycha grzyb przez nos. Następnie grzyb wpływa do płuc i ośrodkowego układu nerwowego, powodując kryptokokię. Objawy obejmują wydzielinę z nosa, obrzęk nosa, uszkodzenie głowy, powiększone węzły chłonne, problemy z oczami i powikłania neurologiczne, takie jak drgawki, dezorientacja i kłopoty w równowadze. Leczenie obejmuje leki przeciwgrzybicze.

Histoplasmoza

Histomplasmosis jest zakażeniem grzybiczym spowodowanym spożyciem grzybów Histoplasma capsulatium znalezionych w odchodach ptaków. Objawy obejmują utratę wagi, kaszel, trudności w oddychaniu, kulawość, wydzielinę z oczu, biegunkę, gorączkę, jasne dziąseł i powiększone węzły chłonne. Leczenie obejmuje leki przeciwgrzybicze, aw przypadkach ciężkiej utraty wagi, płyny dożylne i składniki odżywcze mogą być konieczne.

Zapalenie grzybicze

Oprócz powyższych zakażeń grzybiczych, spożycie tych grzybów, a także Blastomyces i Aspergillus, może prowadzić do grzybiczego zapalenia płuc u kotów. Grzyby poruszają się głęboko w ciele kota, infekując tkanki śródmiąższowej, naczyń limfatycznych i tkanek płuc. Objawy grzybiczego zapalenia płuc obejmują: brak łaknienia i utratę wagi, wydzielinę z nosa, gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, kulawość, wydzielanie z oka, aw ciężkich przypadkach nagła ślepota. W zależności od powodujących grzybów i nasilenia zakażenia, leczenie obejmuje leki przeciwgrzybicze, antybiotyki, podawanie tlenu i płyny dożylne. Leczenie może potrwać kilka miesięcy, a wiele kotów nie reaguje dobrze na leczenie.


Pktree all rights reserved, if not specified, are original, reproduced need to indicate the source.