Dlaczego jajko kurczliwe w różnych rozwiązaniach?

Admin 1 Views 0 comments
Advertisement

Dlaczego jajko kurczliwe w różnych rozwiązaniach?


Jaja skurczą się, jeśli zostaną umieszczone w roztworze o wyższym stężeniu rozpuszczonym niż wewnątrz jajka. W roztworze substancja rozpuszczająca się nazywana jest rozpuszczalnikiem. Rozpuszczoną substancją jest substancja rozpuszczalna. Syropem kukurydzianym i miodem są roztwory o wyższym stężeniu substancji rozpuszczonej. Kurczące się jajo ilustruje, jak osmoza działa w komórce.

Usuń powłokę

Najpierw musimy usunąć powłokę jajka, aby membrana komórkowa była zewnętrzną warstwą zawierającą jajko. Można to zrobić z octem, ponieważ kwas reaguje z wapniem w skorupie, aby rozpuścić powłokę.

Rozwiązanie

Umieścić jajko w roztworze wodnym. Roztwór jest homogeniczną mieszaniną dwóch lub więcej substancji.

Osmoza

Osmoza jest ruchem wody przez półprzepuszczalną membranę z obszaru o niższym stężeniu substancji rozpuszczonej do obszaru o wyższym stężeniu rozpuszczonego w celu wyrównywania stężenia. Woda w jajku zazwyczaj wychodzi poza jajko, jeśli znajduje się obszar o wyższym stężeniu rozpuszczonym poza jajkiem. Woda opuszczająca jajko powoduje jej kurczenie się. Jeśli roztwór ma niższe stężenie substancji rozpuszczonej, jajo pęcznie. Jaja pozostaną niezmienione, jeśli stężenie substancji rozpuszczonej w środku jest równe stężeniu na zewnątrz.

Membrana półprzepuszczalna

Jednocześnie, większe cząsteczki rozpuszczalne w roztworze nie mogą wejść do jajka. Niektóre substancje rozpuszczalne mogą przechodzić przez membranę, a niektóre nie. Nazywa się to membraną półprzepuszczalną. Membrana półprzepuszczalna jest przyczyną, dla której mogą przechodzić cząsteczki wody, podczas gdy cukier w syropie zbożowym nie może się przedostać.


Pktree all rights reserved, if not specified, are original, reproduced need to indicate the source.