Irlandzki sweter historii

Admin 0 Views 0 comments
Advertisement

Irlandzki sweter historii


Nie ma wątpliwości, że irlandzki Sweter jest pięknie spreparowaną formą sztuki, która ma cel i znaczenie. Swetry są pełne symboliki i historii, opowiadając historię każdego następnego pokolenia. 100-procentowa wełna owcza, że ​​każdy sweter jest ściegany z łatwością przetrwa próbę czasu i dlatego może być przekazany z matki na córkę lub ojca do syna. Te swetry są pełne historii rodzinnej i wyspiarskiej; Są bezcenne poza słowami, więc szwy muszą opowiedzieć historię.

Historia irlandzkiego swetra

Irlandzki Sweter, znany również jako sweter Aran, jest od wieków. Pochodzą one specjalnie z Wysp Aran na zachodnim wybrzeżu Irlandii. Są wykonane z 100 wełny owczej, a każdy sweter jest zaprojektowany i zszyty specjalnym wzorem dla każdego klanu. Każdy sweterek ma około 100 000 szwów i może potrwać do dwóch miesięcy. Swetry zostały zszyte, aby utrzymać rolników i rybaków ciepłe przez trudne warunki pogodowe, które plagują Wyspy Aran. Swetry są wodoodporne i dlatego że wszystkie naturalne wełna oddychają łatwo, umożliwiając dobry przepływ powietrza.

Indywidualne wzory Swetry Klanu

Każdy klan Wysp Aran miał unikalny i dobrze utrzymany wzór specyficzny dla swetrów. Wzory zostały przekazane od matki do córki, pokolenia na pokolenie. Każdy wzór ma specjalną symbolizację i znaczenie. Na przykład sweter O'Sullivan ma panel z jeżynami zszyty środkiem, który reprezentuje Trójcę Świętej. Po obu stronach panelu centralnego znajduje się ścieg kablowy, który oznacza szczęście. Ścieg szwu jest wzdłuż boków i ramion sweter (patrz rysunek i odniesienie). Ponieważ projektowanie swetrów stało się bardzo specyficzne dla każdego klanu, mogłyby być wykorzystane do pomocy w identyfikacji ciał rybaków, którzy utopili się na morzu, a później zmywali się na brzeg. Swetry mają wiele dziedzictwa rodzinnego i dumy, a wzory były dobrze strzeżone.

Irlandzki sweter historii


Co oznacza różne szwy Mean

Istnieje wiele ściegów, które składają się na te piękne haftowane swetry. Każdy ścieg ma symbol i znaczenie. Oto przykłady szwów:
Ścieg kablowy, który jest symbolem liny rybackiej i wyraża chęć owocnego dnia nad morzem;
Ścieg diamentowy jest symbolem małych gospodarstw na całej wyspie i stanowi bogactwo;
Ścieg zygzakowy reprezentuje klify wyspy;
Kręcica reprezentuje kamienne ściany wyspy;
Ścieg z jeżyn stanowi Świętej Trójcy, która jest symbolem duchowych wierzeń wyspy.
Aby przeczytać więcej o znaczeniu ściegów, zobacz Odsyłacze.

Kiedy Swetry Zrobiły ich Na Wybrzeżu

Irlandzkie swetry stały się popularne w Ameryce, gdy John F. Kennedy został prezydentem w 1961 roku. Był irlandzkim katolikiem o silnej linii rodzinnej, która powraca do Irlandii. Sweter Kennedy ma wstawkę z siatki w środku, która przedstawia kamieniste pola na wyspie Aran. Jest to opisane przez kabel, co oznacza powodzenie. Brzegi swetra są szyte diamentami nakreślonymi w sznurek linki, co stanowi pragnienie bogactwa.

Irlandzki sweter historii


Wyspy Aran dziś

Dzisiaj jest około 1300 osób na wyspie Aran. Mówią głównie gaelicką i nadal mają ten sam styl życia, co ich poprzednicy, zarabiając na rybołówstwie i rolnictwie. Swetry są nadal ręcznie szyte przez wiele kobiet na wyspie, chociaż jest tam rejestr każdego wzoru w Aran Sweater Museum na wyspie Aran. Swetry mogą być specjalnie uporządkowane przez osoby z irlandzkim pochodzeniem, ale można je również zamówić przez każdego, kto chce je mieć.


Pktree all rights reserved, if not specified, are original, reproduced need to indicate the source.