Jak powstają muszle?

Admin 4 Views 0 comments
Advertisement

Jak powstają muszle?

Przegląd

Jak powstają muszle?


Cel muszli

Muszla może wyglądać jak piękny, pusty skarb, ale dla pewnego stworzenia morskiego to było tylko dawno temu. Te mocne muszle są domem dla mięczaków. Mięczaki są bezkręgowcami o śliskich, delikatnych ciałach. Skorupy chronią ich ciała przed elementami i drapieżnikami.

Ewolucja

Pierwsze małe mięczaki to żyjące w pierwotnych morzach robaki podobne do istot. Wchłonęli sól i substancje chemiczne przed erozją masa lądu i zaczęli wytwarzać zewnętrzne muszle, wydalane z węglanu wapnia. Skorupki są utwardzone i powiększane, gdy wydzielany jest więcej węglanu wapnia. Chociaż powłoka jest przymocowana do zwierzęcia, nie wpływa ona na procesy ciała zwierzęcia. To nie jest część żywego ciała zwierzęcia. Powłoka składa się z minerałów, a nie z komórek. Kiedy zwierzę umiera, mocna muszla pozostaje w tyle.

Wzrost Powłoki

Powłoka ma okresy wzrostu, ale nie rośnie cały czas jak człowiek. Powłoka rozwija się w dwóch kierunkach, tworząc zewnętrzną powierzchnię i wewnętrzną komorę. Różne kąty, na których rośnie powłoka i wzór komór, sprawia, że ​​każdy gatunek mięczaków wygląda inaczej.

Kolory i wzory

Kolory, które są żywo wyświetlane na powierzchni i wnętrzu muszli są spowodowane dietą małży. Dlatego muszle różnią się w różnych częściach świata. Ciepłe, bardziej tropikalne wody zapewniają wiele różnych źródeł żywności dla zwierząt. Dlatego w ciepłych tropikalnych rejonach można spotkać bardziej żywe muszle. Zimozielone mięczaki mają tendencję do jedzenia tylko z kilku źródeł żywności i są zwykle ciemniejsze, przy mniejszej ilości kolorów. Wzór tych kolorów zależy od tempa wydzielania mięczaków. Jeśli pigment jest wydzielany w sposób ciągły z całego płaszcza, otoczka będzie jednolita. Jeśli wydzielanie pigmentu jest niekorzystne, spowoduje to plamy i plamy na muszli. Jeśli pigment jest wydzielany w sposób ciągły, ale tylko w pewnych obszarach płaszcza, będzie powodował linie promieniowe i wzory.

Puste muszle

Kiedy znajdziemy muszla na plaży, zwykle jest pusta i czysta. Wnętrze zwierzęcia zmarło już, a jego pozostałości zostały oczyszczone przez drapieżników oceanicznych.


Pktree all rights reserved, if not specified, are original, reproduced need to indicate the source.