Jak sól wydobywa się z morza?

Admin 0 Views 0 comments
Advertisement

Jak sól wydobywa się z morza?

Odparowanie

Powolne przejście cieczy do stanu gazowego, odparowanego nazywa się odparowaniem. Jest to przeciwieństwo szybkiego przejścia płynu do gazu, lepiej znanego jako wrzenie. Woda ma wysoką temperaturę wrzenia w stosunku do klimatu Ziemi, więc podczas gdy wszystkie części wód podlegają odparowaniu, chyba że energia cieplna pochłania energię słoneczną, proces ten jest bardzo powolny.

Woda morska

Woda morska jest naturalnym i łatwo dostępnym źródłem soli. Ma sól średnio 35 części na 1000. Oznacza to, że galon wody morskiej ma około 4,5 uncji. Soli w nim.

Jak sól wydobywa się z morza?


Stawy parowcowe

Proces wydobywania soli z wody morskiej jest starożytną technologią i obejmuje stawy odparowywania. Płytkie, wodoodporne stawy są wykopywane i połączone z morzem za pomocą krótkiego kanału. Szeroka powierzchnia i płytka głębokość pozwalają na uzyskanie danej ilości wody, aby wchłonąć więcej światła słonecznego. Staw jest zalany, a następnie kanał jest zamknięty. Słońce odparowuje wodę. W miarę odparowywania wody, sól pozostaje w tyle, tworząc coraz wiecej wody solonej. W końcu woda odparowuje, aby pozostawić warstwę kryształków soli morskiej, które można zebrać. Nowoczesne operacje wydobywania soli morskiej zazwyczaj mają wiele stawów skoncentrowanych w jednym miejscu, oddzielonych gruntami. Czas ma zasadniczo znaczenie w odparowywaniu wody morskiej w celu wydzielenia soli, ponieważ nieprzyjemny deszcz może zrujnować dni odparowania. W związku z tym niektóre operacje odparowywania soli używają bardzo dużych, krytych krytych stawów, które są chronione przed wpływami atmosferycznymi.

Jak sól wydobywa się z morza?


Małe miski do soli

Ta sama technologia stosowana w stawach odparowujących jest również stosowana w przypadku mniejszych prac wydobywających sól morską przy użyciu solnych patelni. Płyta soli to płytka misa wykonana z metalu, ceramiki lub ceramiki i wykorzystuje te same zasady co duża zewnętrzna lub wewnętrzna stacja odparowywania. Dzbanek nie jest używany, ponieważ powierzchnia narażona na działanie promieni słonecznych i otwartego powietrza jest bardzo małym w stosunku do objętości wody i spowalnia proces odparowywania. Te małe, osobiste miseczki są bardzo przydatne do wyrzucania soli do użytku prywatnego: odparowanie 3 lub 4 galonów wody morskiej może przynieść około 1 funta soli.


Pktree all rights reserved, if not specified, are original, reproduced need to indicate the source.