Jak żelazo pomaga organizmowi?

Admin 1 Views 0 comments
Advertisement

Jak żelazo pomaga organizmowi?


Za dużo lub za mało z większości składników odżywczych może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Podczas gdy żelazo ma wiele funkcji niezbędnych dla zdrowia ludzi, zbyt wiele prowadzi do przeładowania żelaza, które uszkadza narządy i może prowadzić do niewydolności serca lub wątroby. Kluczem jest uzyskanie właściwej ilości ciała, które musi funkcjonować prawidłowo. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli obawiasz się spożycia żelaza.

Pomaga Red Blood Cells

Żelazo jest niezbędnym składnikiem dla organizmu do produkcji krwinek czerwonych. W rzeczywistości większość krwinek w organizmie - około 70 procent - znajduje się w krwinkach czerwonych. Kiedy nie dostaniesz wystarczającej ilości żelaza, organizm nie jest w stanie wytwarzać wystarczająco dużo krwinek czerwonych, które dostarczają między innymi składników odżywczych i energii. Dlatego zmęczenie jest jednym z najczęstszych objawów niskich krwinek czerwonych.

Prowadzi tlen

Żelazo jest włączone do hemoglobiny we krwi, która jest kluczowym białkiem. W ramach hemoglobiny żelazo pomaga transportować tlen z płuc do reszty ciała. Odgrywa również rolę w funkcji mięśni - żelazo jest wbudowane w białko wiążące żelazo w mięśniach zwane myoglobiną, gdzie służy jako dodatkowe źródło tlenu dla mięśni. Kiedy uczestniczysz w aktywności fizycznej przez dłuższy czas, mioglobina uwalnia tlenu do mięśni, aby mogły one nadążyć za zapotrzebowaniem na aktywność.

Wykonuje inne funkcje

Około 25 procent żelaza w organizmie znajduje się w formie przechowywanej zwanej ferrytyną, gdzie służy jako zapas w przypadku, gdy spożycie spadnie. Niedobór występuje wtedy, gdy spożycie jest niewystarczające przez dłuższy okres, a ferrytyna staje się wyczerpana. Niewielki procent żelaza jest włączony do białek niezbędnych do produkcji energii i oddychania. Ponadto żelazo jest składnikiem wielu enzymów o różnych funkcjach, takich jak wspomaganie trawienia.

Odżywcze spożycie i źródła

Dostajesz żelazo w swojej diecie z takich źródeł, jak mięso, ryba, drób i niektóre warzywa, takie jak brokuły, kapusta brukselska, zieleni liściaste, tofu, fasola lima, buraki i kapusta. Żel żelaza znajduje się w żywności zwierzęcej, a żelazo nonheme znajduje się w żywności roślinnej. Żel żelowy lepiej absorbuje niż żelazo inne niż żel. Witamina C ułatwia wchłanianie żelaza, więc jedzenie bogatej w witaminy C żywność wraz z żelazem zawierające rośliny spożywcze pomaga minerałowi dostać się do komórek, zwiększając ilość ciała wchłania. Zalecany dodatek dietetyczny wynosi 8 miligramów dla mężczyzn w wieku poniżej 50 i 18 miligramów Dla kobiet poniżej 50 roku życia.


Pktree all rights reserved, if not specified, are original, reproduced need to indicate the source.