Jakie jest znaczenie symbole planu podłogi?

Admin 1 Views 0 comments
Advertisement

Jakie jest znaczenie symbole planu podłogi?


Patrzenie na plan piętra po raz pierwszy może być podobne do napotkania alfabetu języka obcego. Podczas gdy niektóre aspekty budynku są rozpoznawalne, inni są zupełnie niezrozumiałe, przedstawiane jako tajemnicze symbole architektoniczne, które nie mają znaczenia dla osób niewiedzących. Na szczęście większość takich symboli szybko dowiaduje się i łatwo rozpoznaje, umożliwiając odczytanie każdego planu podłogi, jaki napotkasz w przyszłości.

Symbole okien i drzwi

Symbole okien i drzwi w planach podłogowych są najczęściej po prostu widokiem ogólnym przedmiotu, zazwyczaj na otwartej pozycji. Drzwi często mają łuki między otwartą krawędzią a zatrzask, pokazując, jak to się zamyka. Drzwi składane lub składane są przedstawione jako łamane zygzakowate przez otwór. Okna są oddzielone od ściany poprzecznymi liniami i mogą być cieńsze od ściany lub składające się z wielu linii, w zależności od typu okna.

Symbole elektryczne

Konwencjonalne przedstawienia urządzeń elektrycznych nie mają podobieństwa z rzeczywistą pozycją i mają charakter czysto symboliczny. Mały okrąg podzielony przez dwie równoległe linie to wylot ścienny, a okrąg nakładany na X to światło sufitowe, a T zwisający z kręgu jest termostatem. Wyloty podłogowe są pokazane jako kropka wewnątrz okręgu, a gniazda telefoniczne jako punkty w trójkącie i gniazda telewizyjne w postaci linii przecinającej trójkąt. Litera S jest przełącznikiem, chyba że znajduje się wewnątrz kwadratu, w którym to przypadku oznacza detektor dymu.

Symbole instalacji wodociągowej

Symbole architektoniczne dla instalacji wodociągowych i związanych z nimi urządzeń są łatwiejsze do interpretacji przez niewyszkowanych osób. Rurka jest pokazana jako linia, z literą przecinającą ją, aby pokazać zawartość. G oznacza gaz, CW i HW zimną i gorącą wodą, S prowadzi do kanalizacji, a D jest odpływem. Ciepła i zimna woda może być również wyświetlana jako linie nieregularne. Toalety i wanny są łatwo rozpoznawane, wyglądając tak, jak prawdziwe rzeczy z lotu ptaka. Grzejniki wodne są ogólnie pokazywane jako duże koła, a prysznice są jeszcze większym placem z X po środku, pokazując nachylenie podłogi w kierunku spustu.

Symbole informacyjne

Większość planów podłogowych zawiera dodatkowe symbole, które nie mają elementów fizycznych, ale raczej różnych informacji. Liczba biegnąca linią ze strzałkami na obu końcach przedstawia wymiary konkretnej sekcji ściany; Strzałka, okrąg i litera N w kombinacji pokazują kierunek północ. Skala planu może być podana w kluczu składającym się z przemiennych czarno-białych prostokątów, z oznaczeniami długości na każdym skrzyżowaniu. Duże plany obejmujące kilka stron dzielone są za pomocą okręgów z linią poziomą i dwóch numerów wewnątrz nich: najwyższy numer to brakującej sekcji, a na dole znajduje się rysunek, na którym się pojawia.


Pktree all rights reserved, if not specified, are original, reproduced need to indicate the source.