Koniowa grypa i kaszel Przyczyny

Admin 0 Views 0 comments
Advertisement

Koniowa grypa i kaszel Przyczyny


Grypa jest wysoce zakaźna i uważa się, że główna choroba układu oddechowego wpływa na konie. Jest to ciężka, ostra choroba układu oddechowego z krótkim okresem inkubacji trwającym od jednego do czterech dni. Wirus dostaje się przez błonę śluzową nosa i atakuje wyściółkę dróg oddechowych, powodując uszkodzenie i ostatecznie śmierć dużych obszarów błon śluzowych. Jest przenoszony przez wdychanie wydzielin dróg oddechowych zakażonych koni i młodych, nie zaszczepionych koni, które są zatłoczone w miejscach słabo wentylowanych, a starsze konie o mniejszym oporze są najbardziej podatne na grypę.

Kaszel

Cechą charakterystyczną grypy jest głośny, suchy kaszel, który później staje się wilgotny i wydajny. Kaszel zwykle trwa kilka tygodni, chociaż rzeczywista choroba trwa od trzech do siedmiu dni. Kaszel jest samotrwałym. Kaszel podrażnia drogi oddechowe, wysusza śluzówkę i zmniejsza odporność na zakażenie. Prowadzi to do dalszego kaszlu.

Przyczyny

Grypa jest zakaźną chorobą powodowaną przez dwa gatunki mykozaka, które można podzielić na kilka szczepów, z których każdy może powodować szybkie wybuchy chorób układu oddechowego.

Objawy

Objawy inne niż kaszel to: wysoka temperatura (do 106 stopni), wyraźne wydzielanie z nosa, depresja, kichanie, anoreksja - utrata apetytu i brak spożycia - powiększenie węzłów chłonnych i bolesność mięśni.

Powikłania

Najczęstszym wtórnym powikłaniem jest bakteryjny nieżyt nosa. Wydzielina z nosa staje się gruba i pospolita, a oddech koni jest głośny. Gorączką i pracochłonnym oddychaniem mogą być objawy zapalenia płuc.

Leczenie

Izoluj koń, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby na inne konie w stodole. Trwa odpoczynek. Stajnia powinna być sucha i dobrze wentylowana - nie zamykaj stodoły, aby utrzymać ciepło konia. W ten sposób zwiększy się tylko objawy oddechowe. Zamiast tego, aby utrzymać ciepło konia, użyj okładów koc i nóg. Pamiętaj, aby zapewnić czystą wodę i swobodę karmienia. Nie ćwiczyć konia, aż kaszel zniknie. Koń powinien odpocząć przez co najmniej trzy tygodnie; Powrót do treningu zbyt szybko może powodować nawrót, przewlekłe zapalenie oskrzeli i uszkodzenie mięśnia sercowego i komórek wątroby. Do zwalczania wtórnych infekcji stosuje się leki przeciwzakrzepowe - leki, które czyszczą lepką śluzówkę i antybiotyki.

Zapobieganie

Zalecany schemat szczepień przeciw grypie dla źrebiąt, których zaporę zaszczepiono, zabezpieczając źrebię przez pierwsze pięć miesięcy przez siary - pierwsze mleko klaczu zawierające ważne przeciwciała matczyne - podaje pierwszą dawkę w ciągu dziewięciu miesięcy, drugą dawkę Po 10 miesiącach, trzecia dawka po 11 miesiącach, czwarta dawka po 12 miesiącach i dawkowanie co trzy miesiące. U koni starszych zaleca się szczepienie przeciw grypie co 3-4 miesiące. Konie wyznaniowe mogą jednak otrzymać roczne boostery, z dodatkowym boosterem przed prawdopodobnym narażeniem. Epidemie grypy mogą być spowodowane przez nowe szczepy wirusa. W związku z tym szczepionki mogą wymagać co pewien czas modyfikacji w celu zapewnienia najlepszego pokrycia. Obecne szczepionki immunizują przeciwko myksowirusowi A-1 i A-2. Szczepienia nie są w 100 procent skuteczne w zapobieganiu grypie, ale zmniejszają nasilenie choroby.


Pktree all rights reserved, if not specified, are original, reproduced need to indicate the source.