Lista Błękitne Warzywa

Admin 14 Views 0 comments
Advertisement

Lista Błękitne Warzywa


Niebieska grupa warzyw jest bardziej dokładnie określana jako grupa niebieskofioletowa lub czerwono-fioletowa, ponieważ to samo fitochemiczne tworzy odcienie lub czerwone, niebieskie i fioletowe. Tylko kilka warzyw naturalnie należy do niebieskiej grupy, ale można znaleźć wiele specjalnych warzyw na rynku, zwykle w odcieniach fioletu, które były hodowane w celu zwiększenia korzystnych przeciwutleniaczy.

Znaczenie koloru

Wszystkie warzywa w niebiesko-fioletowej grupie zawierają związki fitochemiczne zwane antocyjanami. Antocyjany to pigmenty odpowiedzialne za kolory czerwone, niebieskie i fioletowe, ale są również biologicznie aktywne jako przeciwutleniacze. Ponieważ grupa niebieska zawiera więcej owoców niż warzyw, większość z dotychczasowych badań oparta jest na antocyjanach wyekstrahowanych z owoców. Badania laboratoryjne cytowane na stronie internetowej Centrum Badań Biomedycznych Pennington pokazują, że mogą pomóc utrzymać zdrowe naczynia krwionośne, poprawić wizję i hamować wzrost raka. Antocyjany są rozpuszczalne w wodzie, więc przy małych warzywach używaj niewielkiej ilości wody, aby zminimalizować utratę składników odżywczych.

Ziemniak bogaty w antyoksydanty

Purpurowe oliwki typu bakłażan zawierają antocyjany, ale tylko w skórze. Aby uzyskać najwięcej składników odżywczych, kup małe oberżyny, ponieważ ich skóra jest bardziej delikatna i jadalna niż duże oberżyny. Nawet jeśli odrzucisz skórę, nadal otrzymasz inne przeciwutleniające fitochemikalia z ciała. Według amerykańskiego Departamentu Rolnictwa, obfity fitochemiczny składnik w ciele - kwas chlorogenowy - jest jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy wytwarzanych przez rośliny. Kiedy jeść bakłażana, otrzymasz także błonnik, tiaminę i witaminę B-6.

Kapusta Czerwona i Fioletowa

W kapustach mogą występować różne odcienie fioletu i czerwieni, ponieważ barwa zmienia się w zależności od poziomu kwasowości. Nawet jeśli jest fioletowy, ten rodzaj kapusty jest powszechnie nazywany czerwoną kapustą. Czerwona kapusta jest bogatym źródłem witaminy A, w porównaniu do zielonej kapusty, która ledwie śladu witaminy. Czerwone odmiany zawierają też około 1,5 razy więcej żelaza i witaminy C niż ich zielone odpowiedniki. Purpurowa kapusta zawiera substancje zawierające siarkę, występujące tylko w warzywach krzyżowych, które mogą pomóc w zapobieganiu niektórym formom raka - informuje Instytut Linusa Paulinga.

Specjalne warzywa

Naukowcy kontynuują hodowlę roślin, aby zmaksymalizować zawartość antocyjanów. Naukowcy z Oregon State University opracowali jeden z najnowszych odmian, bogatych w antocyjanie purpurowego pomidora. Lista niebieskofioletowych warzyw na stronie internetowej Centrum medycyny Rush University obejmuje purpurowe szparagi, purpurowe papryki i purpurowe endywia. Można również znaleźć purpurowe marchewki, purpurowy kalafior i fioletowe ziemniaki. W badaniach laboratoryjnych antocyjany z purpurowych ziemniaków zatrzymały wzrost komórek raka jelita grubego, zgodnie z badaniami z listopada 2013 r. "Molecular Nutrition and Food Research".


Pktree all rights reserved, if not specified, are original, reproduced need to indicate the source.