Niebezpieczeństwa oddychania Włókna szklane

Admin 7 Views 0 comments
Advertisement

Niebezpieczeństwa oddychania Włókna szklane


Włókno szklane po raz pierwszy pojawiło się na początku lat trzydziestych w postaci filtrów dla różnych maszyn przemysłowych. Później użyto go do filtrowania i izolowania systemów pieca domowego, a ostatecznie do izolacji przed hałasem i temperaturą. Włókno szklane, nazwa handlowa, zostało zaprojektowane do opisania wytwarzanej substancji ze szkła i przekształconej w tkaninę włóknistą. Pył i cząstki z włókna szklanego mogą powodować problemy zdrowotne, gdy są wdychane, połknięte lub stykają się ze skórą.

Zapalenie

Kiedy wdychasz włókna i kurz z włókna szklanego, twój nos staje się wrażliwy i zapalony. W zależności od tego, ile wdychasz, nos zacznie biegać, gdy twoje ciało wyzwala reakcję, aby pozbyć się tego drażniącego. Twoje oczy mogą zacząć się też wody, rozpoczynając reakcję łańcuchową, gdy organizm stara się wyeliminować obcą substancję.

Spasms

Gdy włókno szklane wchodzi do tchawicy lub dróg oddechowych, będzie nadal powodować stan zapalny. Podszewka w Twojej dróg oddechowych zacznie wytwarzać błonę śluzową, ponieważ organizm stara się spłukać drażniąco. Zaczynasz kaszleć, ponieważ błon śluzowy podrażnia oskrzela lub rury oddechowe. Te rurki oddechowe mogą spowadać, powodując skurcze i wygłaszać świszczący dźwięk. Zaczynasz doświadczać trudności z oddychaniem.

Uszkodzenie komórek

Pobieranie komórek w obrębie płuc, zwanych makrofagami, próbuje połykać wdychane cząstki kurzu. Komórki te stają się większe i większe, a w końcu pękają. W ten sposób uwolnią cząstki i substancje chemiczne, które przyciągają i zachęcają do wzrostu komórek zwanych fibroblastami, które wydzielają tkankę włóknistą. Ponieważ coraz więcej tych fibroblastów uwalnia tę tkankę, tworzy się gęste tkanki bliznowate zamiast zdrowych komórek. To uszkodzenie jest nieodwracalne.

Zwłóknienie

Gdy tkanka płuc staje się blizną, nie można już zaakceptować tlenu, w którym oddychasz i uwolni dwutlenek węgla. Kropla tlenu pozbawia komórki, powodując uszkodzenie komórek i tkanek w całym ciele. Podczas pracy z wszelkimi rodzajami gazów przemysłowych, oparów, chemikaliów lub potencjalnie niebezpiecznych cząstek znajdujących się w powietrzu, zawsze pamiętaj, aby nosić odpowiednią maskę w celu ochrony przed uszkodzeniami płuc.


Pktree all rights reserved, if not specified, are original, reproduced need to indicate the source.