Objawy choroby celiakii w pediatrii

Admin 4 Views 0 comments
Advertisement

Objawy choroby celiakii w pediatrii


Choroba celiaki jest chorobą autoimmunologiczną, która powoduje nietolerancję glutenu, białka występującego w pszenicy, jęczmienia i żyta. Kiedy ktoś z chorobą trzewną wchłania białko w wątrobie, źrebaki (małe wypukłości), które leżą w jelicie cienkim, ulegają zniszczeniu. To uszkodzenie przeszkadza w absorpcji składników odżywczych. Rodzice i opiekunowie powinni być świadomi pediatrycznych objawów celiakii, ponieważ ważne jest, aby dziecko z chorobą celiakii jak najszybciej zaczęło dietę bezglutenową.

Brak prawidłowego rozwoju

Dzieciom, które nie osiągają wagi w normalnym tempie, zdiagnozowano "niepowodzenie w rozwoju". Pediatrzy uważnie monitorują rozwój dziecka na wykresie, a jeśli masa ciała spadnie poniżej 5 percentyla, to jest miejsce na obawy. Dzieci z chorobą celiakii mają czasem problemy ze zwiększeniem masy ciała, ponieważ nie absorbują odpowiedniej ilości składników odżywczych. Kiedy dieta bezglutenowa jest przestrzegana, dziecko powinno zacząć przybierać na wadze w bardziej normalnym tempie.

Przewlekłe problemy z brzuchem

Choroba celiaki jest stanem, który wpływa na cały układ trawienny. Częstymi objawami pediatrycznymi są bóle brzucha, biegunka, wzdęcia i łagodzenie apetytu. Objawy te będą cięższe po tym, jak dziecko zjada jedzenie o wysokiej zawartości glutenu. Przewlekłe problemy żołądkowe, jak również jakiekolwiek inne objawy celiakii, należy zwrócić uwagę pediatry dziecka.

Opóźniony pokwitanie

Poprzez wpływanie na wchłanianie składników odżywczych, celiakii znacząco wpływa na wiek kości i poziom hormonu. Dlatego w niektórych przypadkach dojść do opóźnienia w dojrzewania. Jeśli dziewczyna nie ma rozwoju piersi w wieku 13 lat, jej dojrzewanie jest uważane za opóźnione. Chłopcy są uważani za opóźnionych, jeśli nie mają rozszerzenia jądra do 14 roku życia.

Wady wad zębowych zębów

Dentysta może być pierwszą osobą, która podejrzewa, że ​​dziecko ma chorobę trzewną, ponieważ uszkodzenie szkliwa zęba jest powszechne u osób z tym stanem. Objawami problemów emaliowanych są odbarwienia, szorstka faktura i głębokie rowki. Od czasu do czasu dziecko z celiakią wykazuje problemy z zębami i nie ma innych objawów.

Niedobór witaminy D

Witamina D jest jednym z najważniejszych składników odżywczych dla rosnącego dziecka, ponieważ pomaga rozwijać silne kości. Dzieci, które mają uszkodzone jelito cienkie z celiakii, mogą łatwo stać się niedoborem witaminy D. Jest to powodem do obaw, ponieważ niedobór może prowadzić do krzywicy, osteoporozy i stwardnienia rozsianego.

Zapalenie skóry Herpetiformis

Wiele dzieci i dorosłych z celiakii ma powiązany stan zwany zapaleniem skóry herpetiformis. Jest to zaburzenie skóry spowodowane alergią na gluten. Ci, którzy cierpią na zapalenie skóry są obarczeni swędzeniem podczas dotykania lub spożywania glutenu.


Pktree all rights reserved, if not specified, are original, reproduced need to indicate the source.