Objawy mówienia, jeśli potrzebna jest kolonoskopia

Admin 2 Views 0 comments
Advertisement

Objawy mówienia, jeśli potrzebna jest kolonoskopia


Zdaniem Centers for Disease Control and Prevention (CDC), rak jelita grubego jest drugą wiodącą przyczyną zgonów nowotworowych w Stanach Zjednoczonych. Ten nowotwór --- który rozpoczyna się jako polipy w okręgu lub odbytnicy --- zabija średnio 53 000 osób rocznie. Jeśli złapiesz się wcześnie, jest to wysoce leczone. Badanie kolonoskopowe pozwala lekarzowi zajrzeć do wnętrza jelita grubego i odbytnicy i znaleźć polipy, zanim stanie się rakotwórczy.

Objawy

CDC zaleca badanie przesiewowe raka jelita grubego u wszystkich osób powyżej 50 roku życia. Jeśli pacjent jest w wieku poniżej 50 lat, ale występuje krwawienie z odbytu, krew w stolcu, uporczywa biegunka lub niedokrwistość, należy również wykonać kolonoskopię. Jeśli masz regularny ból brzucha lub zmiany nawyków jelit, powinieneś wziąć pod uwagę kolonoskopię bez względu na wiek.

Polipy

Polipy są bezbolesnymi wzrostami wewnątrz ciała znajdującymi się w okrężnicy lub odbytnicy. Według Narodowego Instytutu Raka, są one powszechne u osób powyżej 50 roku życia, a większość z nich nie jest rakotwórczymi. Jednak u niektórych osób zaczynają rosnąć i stać się nowotworami. Po kolonoskopii jest jedną z najbardziej niezawodnych metod określania, czy masz polipy.

Genetyka

Jeśli masz bliskie rodziny w raku jelita grubego, co oznacza, że ​​brat, siostra, dziecko lub rodzic ma tę chorobę, może być bardziej narażone na jej wystąpienie. W takim przypadku lekarz może zalecić testy genetyczne. Naukowcy zidentyfikowali mutację genetyczną, która może prowadzić do raka jelita grubego. Dzięki tej informacji pacjent i lekarz mogą zaplanować odpowiednie, regularne badania przesiewowe, takie jak kolonoskopia.

Styl życia

Czynniki stylu życia mogą również prowadzić do rozważenia kolonoskopii. Badanie przeprowadzone przez Instytut Medycyny Prewencyjnej Wolfson wykazało, że styl życia wpływa na ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo, zaleca się ograniczenie ilości czerwonego i przetworzonego mięsa, zwiększenie ilości owoców i warzyw, regularne ćwiczenia, zmniejszenie spożycia alkoholu i utratę wagi. Jeśli Twoje nawyki życia są słabe i masz inne objawy, należy rozważyć uzyskanie kolonoskopii.

Warunki

Inne stany, takie jak wrzodziejące zapalenie okrężnicy i choroba Crohna, stwarzają większe ryzyko rozwoju raka okrężnicy. Zdaniem Mayo Clinic, należy wziąć pod uwagę kolonoskopię, jeśli masz tę historię w tej chorobie zapalnej jelit.

Inne testy

Jeśli jesteś zakwitany o kolonoskopii, dostępne są inne testy przesiewowe. Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne w połączeniu z innymi stowarzyszeniami zawodowymi zawiera szczegółowy opis opcji, obejmujących test stolca na ukrytą krew, sigmoidoskopię, lewicę barów, a nawet wirtualną kolonoskopię. Jeśli masz jakieś objawy, które mogą prowadzić do podejrzeń, że jesteś narażony na raka jelita grubego i raka jelita grubego, powinieneś omówić je z lekarzem, aby ustalić, jaki jest najlepszy test.


Pktree all rights reserved, if not specified, are original, reproduced need to indicate the source.