Stosuje się do aktywowanego węgla drzewnego

Admin 2 Views 0 comments
Advertisement

Stosuje się do aktywowanego węgla drzewnego


Węgiel aktywowany usuwa toksyny i inne chemikalia z powietrza, wody i krwi. W szczególności węgiel aktywny jest terapią typu "go-to" dla osób, które jadły trujące materiały lub przedawkowały leki. Aktywowany węgiel można kupić bez recepty i bezpiecznie korzystać w domu, ale zawsze powinieneś skontaktować się z pracownikiem służby zdrowia, kiedy wystąpi zatrucia lub przedawkowanie.

Co to jest

Węgiel aktywowany jest również określany jako węgiel aktywowany. Producenci chemikaliów produkują węgiel aktywny, narażając węglowe proszki na tlen zawarty w silnie podgrzanej parze. Ten proces zwiększa powierzchnię materiału, co czyni ją bardzo chłonną. Filtry na kuchennej kranie oraz w środku sanitizującym powietrze w pomieszczeniu wykorzystują węgiel aktywny.
Badania opublikowane w internetowym wydaniu czasopisma "Pediatrics" 6 grudnia 2001 r. Potwierdziły, że rodzice mogą konsekwentnie i bezpiecznie administrować aktywnym węglem dla dzieci w domu. Dyrektorzy ds. Kontroli trucizn w Wielkiej Brytanii JA Vale i AT Proudfoot przeanalizowali kilka badań klinicznych dotyczących wykorzystania węgla aktywowanego w leczeniu zatrucia i stwierdzili w artykule "British Medical Journal" w styczniu 9 stycznia 1993 r., Że "rozsądną alternatywą dla płukania [pompowania Żołądek] mógłby dostarczyć 50-100 g węgiel aktywny dorosłym, którzy nie wcześniej niż dwie godziny wcześniej przed użyciem znacznego przedawkowania substancji toksycznej ". Vale i Proudfoot zauważyli ponadto, że aktywowany węgiel jest skutecznym sposobem leczenia dzieci, które wykazują objawy zatrucia.

Dawka

Zadzwoń do swojego lokalnego centrum kontroli zatruć na numer 1-800-222-1222 lub do opieki zdrowotnej przed użyciem węgla aktywnego w leczeniu zatrucia. Aktywowany węgiel nie pomoże wszystkim ofiarom zatrucia, a prawidłowe dozowanie produktu zależy od stosowanej formy, wieku i wagi osoby leczonej oraz od podawanej dawki.
Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami podczas podawania sproszkowanego węgla aktywnego w przypadku zatrucia:
• Dorośli i nastolatki, pojedyncza dawka - 25 do 100 gramów zmieszana z wodą
• Dorośli i nastolatki, dawki wielokrotne - pierwsza dawka od 50 do 100 gramów zmieszana z wodą, następnie 12,5 gramów zmieszana z wodą co godzinę lub 25 gramów zmieszana z wodą co dwie godziny lub 50 gramów zmieszana z wodą co cztery godziny
• Dzieci w wieku od 1 roku do 12 lat, pojedyncza dawka - 25 do 50 gramów zmieszanych z wodą, lub 0,23 do 0,45 grama na funt (0,50 kg) na kilogram wagi ciała wymieszanej z wodą.
• Dzieci w wieku od 1 roku do 12 lat, wielokrotne dawki - pierwsza dawka od 10 do 25 gramów zmieszana z wodą, a następnie od 0,45 do 0,91 grama na funta (1-2 gramów na kilogram) masy ciała co dwie do czterech godzin
• Dzieci poniżej 1 roku, pojedyncza dawka - 10 do 25 gramów zmieszanych z wodą lub 0,23 do 0,45 grama na funt (0,5 do 1 grama na kilogram) masy ciała wymieszanej z wodą
Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami przy podawaniu zawiesiny węgla aktywnego w celu zatrucia, przed wstrzyknięciem każdej dawki potrząsnąć butelką,
• Dorośli i nastolatki, pojedyncza dawka - 25 do 100 gramów
• Dorośli i nastolatki, dawki wielokrotne - pierwsza dawka od 50 do 100 gramów, następnie 12,5 gramów co godzinę lub 25 gramów co dwie godziny lub 50 gramów co cztery godziny
• Dzieci w wieku od 1 roku do 12 lat, pojedyncza dawka - 25 do 50 gramów, lub 0,23 do 0,45 grama na funt (0,5 do 1 grama na kilogram) masy ciała
• Dzieci w wieku od 1 roku do 12 lat, dawki wielokrotne - pierwsza dawka od 10 do 25 gramów, a następnie od 0,45 do 0,91 grama na funt (1-2 gramów na kilogram) masy ciała co dwie do czterech godzin
• Dzieci poniżej 1 roku życia, pojedyncza dawka - od 10 do 25 gramów lub od 0,23 do 0,45 grama na funt (0,5 do 1 grama na kilogram) masy ciała
Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami przy podawaniu zawiesiny węgla aktywnego mieszanego z sorbitem w celu zatrucia:
Dorośli i nastolatki - od 50 do 100 gramów; Nie zalecane dawki wielokrotne
• Dzieci od 1 roku do 12 lat - od 25 do 50 gramów; Nie zalecane dawki wielokrotne
• Dzieci poniżej 1 roku, pojedyncza dawka - nie zaleca się stosowania

Ostrzeżenia

Węgiel aktywowany nie zapobiega absorpcji ługu, większości kwasów, żelaza, produktów naftowych lub alkoholu w organizmie. Zabrać kogoś, kto jest nieprzytomny do szpitala natychmiast, i nie daj osobie aktywowanego węgla. Osoba, która nie jest przytomna może łatwo uzyskać aktywowany węgiel w jego płucach.
Nie używaj ani nie podawaj węgla aktywowanego, gdy stosuje się albo jeden z tych leków do przeszczepu, kwas mykofenolowy (Myfortic-Novartis) lub mykofenolan (CellCept-Roche). Również nie używaj węgla aktywnego w połączeniu z środkami przeczyszczającymi, wkrótce po zabiegu lub gdy pacjent lub osoba, którą się opiekujesz, może krwawić wewnętrznie lub doświadczać zatrucia jelitowego.
Nie wolno przyjmować żadnych innych leków przez co najmniej dwie godziny po użyciu węgla aktywowanego, ponieważ węgiel zapobiega wchłonięciu innego leku. Również nie mieszać węgiel aktywny z lodami lub syropem czekoladowym.

Skutki uboczne

Biegunka jest najczęstszym efektem ubocznym związanym z aktywowanym węglem drzewnym. Klinika Mayo zaleca stosowanie produktów z aktywnego węgla mieszanego z sorbitolem, ponieważ sorbitol jest środkiem przeczyszczającym.
Wymioty, zaparcia i bóle lub obrzęk w żołądku mogą wystąpić. Skontaktuj się ze swoim lekarzem jeśli zauważysz obrzęk lub jeśli biegunka nie ustępuje w ciągu dwóch dni.
Węgiel aktywowany opuszcza ciało w stolcu. Nie przejmuj się, jeśli ruchy jelita się czarny przez pewien czas po podaniu związku.

Dostępność

Nie potrzebujesz recepty na zakup węgla aktywowanego. Kilka firm sprzedaje generic i markowe wersje węgla aktywowanego w postaci kapsułek, proszku, zawiesin i tabletek. Produkty markowe to płyn Actidose-Aqua i proszek EZ-Char firmy Paddock Laboratories, a także Kerr Insta-Char z firmy Vista.


Pktree all rights reserved, if not specified, are original, reproduced need to indicate the source.