Strategie marketingowe skierowane na klienta

Admin 0 Views 0 comments
Advertisement

Strategie marketingowe skierowane na klienta


Tradycyjnie firmy starają się pozyskać najwięcej klientów przy użyciu podejścia opartego na mass-market. Korzystając z tej metody, firma chciała uzyskać jak najwięcej informacji, mając nadzieję, że niektóre z nich zostaną wprowadzone do klientów. Marketing zorientowany na klienta różni się tym, że próbuje sprzedawać konkretnemu klientowi docelowemu.

Kierowanie

Żadna firma nie może być wszystkim dla wszystkich. To oczywiste. Dzięki marketingowi nastawionemu na potrzeby klientów firma dowiaduje się, która grupa docelowa chce rozwijać relacje z nimi i odpowiednio je sprzedawać. Na przykład, jeśli firma chce przywieźć klientów z niebieskimi obrońcami, nie zrobiłaby ekskluzywnej reklamy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Satysfakcja konsumenta

Jedną z strategii marketingowych jest wykorzystanie obecnej bazy klientów w celu przyciągnięcia nowych klientów. Zapewniając nowym klientom specjalną stawkę, a także oferując tę ​​specjalną stawkę dla obecnego klienta, który skierował nową perspektywę, zapewnia ona wartość obu grupom. Zbyt często nowi klienci otrzymują wiele, podczas gdy lojalny klient znajduje się w chłodnym. Poprzez stworzenie scenariusza opartego na korzystnych korzyściach korzyść zarówno z lojalnych, jak i potencjalnych klientów.

Lojalność

Kolejną strategią marketingową kierowaną przez klienta jest celowe poinformowanie odbiorców docelowych. Jedną z firm, która robi to dobrze, jest Apple. Firma Apple stworzyła środowisko lojalności klientów, które jest zadziwiające. W rzeczywistości pojęcie "Cult of Mac" oznacza tych, którzy są niemal fanatyczni w ich lojalności wobec Apple i komputera Macintosh. Kiedy firma Apple walczyła, klienci, którzy nie przenieśli go tam, gdzie znają się jako "makolity" - zauważa Philip Kotler w swojej książce "Zasady marketingu". Klienci ci kupili tylko produkty firmy Apple i nie używali produktów systemu Windows. Gdy firma Apple wprowadziła do obrotu "Mac vs. Windows", była to zdecydowana (i skuteczna) próba upewnienia się, że zwolennicy Apple czuli się wyjątkowo i przewyższali przeważających użytkowników systemu Windows.

Marketing niszowy

Strategie marketingowe kierowane przez klientów mogą pracować dla firm bez dużych zasobów. Kiedy firma dowiaduje się, że ma ograniczone zasoby, aby przyciągnąć klientów, a nie próbować wyrzucać dużą sieć i sprzedawać wiele produktów konsumentom, może skupić całą uwagę na mniejszym segmencie kupującego. Przykład tego można zaobserwować w firmie Tetra, która produkuje ryby. Zamiast próbować rozprzestrzeniać się na wszystkie akweny słodkowodne i słone akwaria, Tetra stale koncentrowała się na produkcji i sprzedaży rybnych produktów. Wykorzystując tę ​​strategię, raporty firmy Kotler, Tetra sprzedaje 80 procent hobbystów z tropikalnych ryb.


Pktree all rights reserved, if not specified, are original, reproduced need to indicate the source.