Symbole Cherokee i ich znaczenie

Admin 0 Views 0 comments
Advertisement

Symbole Cherokee i ich znaczenie


Kraj Cherokee, liczący 320 000 obywateli i siedzibę w Oklahomie, jest największym plemieniem plemion Native American w Stanach Zjednoczonych. Przed zmuszeniem do rekonwersji w 1838 roku, Cherokee zamieszkiwała ziemię w kilku stanach południowo-wschodniej. Eastern Band of Cherokee ma siedzibę w zachodniej Karolinie Północnej i nadal mieszka w tradycyjnej ojczyźnie Cherokee. Cherokee tradycyjnie dąży do życia w harmonii z naturą, a ich symbolika odzwierciedla to upodobanie.

Cherokee Sacred Numbers

Liczba czterech i siedmiu powtarza się w opowiadaniach Cherokee, rytuałach i ustaleniach politycznych. W kosmologii kosmicznej Cherokee Ziemia jest zawieszona z niebios na cztery sznury, które odpowiadają czterem kierunkowym kierunkiem, północ, południe, wschód i zachód. Ponadto Cherokee rozpoznaje trzy inne kierunki, w górę, w dół i na środku, gdzie jesteś. W narodzie Cherokee jest siedem klanów, a liczba siedem symbolizuje również poziom czystości, z którym niewielu może osiągnąć. Według Cherokee, dwa zwierzęta - sowa i cougar - i pięć drzew - sosna, cedr, świerk, laurowy i holly - osiągnęły ten poziom.

Święte Zwierzęta

W historii stworzenia Cherokee zwierzęta zamieszkiwały górny świat zwany Galunlati, kiedy powstała Ziemia, i powiedziano im, że będą pilnować stworzeń na Ziemi przez siedem dni i nocy. Tylko dwa zwierzęta były w stanie przez cały czas obudzić, a te zwierzęta - sowa i cougar - mogą widzieć w ciemności. Cherokee szczególnie szanuje sowę, ponieważ jej oczy są na przedzie głowy, podobnie jak ludzie. Ze względu na powiązanie sowy ze światem duchowym, Cherokee uważa, że ​​przynosi medycynie chorym, a jego wygląd oznacza zbliżającą się śmierć. Uzdrowiciele z "sowa lekarstwem" przynoszą pociechę i wizje przyszłości tym, którzy są na łożu śmierci.

Mit sosnowych drzew

Jedna z legend Cherokee związanych z antropologiem Jamesem Mooneyem, żyjącym wśród nich przez wiele lat i zebranym w swojej książce "Mity z Cherokee", dotyczy pochodzenia plejad, które wiele kultur na świecie oferuje wyjaśnienie. W wersji Cherokee siedmiu chłopcom przeprowadzono taniec spirytusowy, a tylko jeden wznosił się w niebo, aby stać się sześcioma gwiazdami gwiazdy. Siódmy został wyciągnięty przez matkę i pochłonięty przez ziemię. Każdego dnia matka żałowała w miejscu, w którym upadł, a wreszcie sosna rosła z jej łez. Cherokee twierdzi, że sosna ma tę samą naturę co gwiazdy i świeci tym samym światłem.

Flaga Cherokee

W środku flagi Cherokee Nation jest siedmioramienna gwiazda, która reprezentuje siedmiu klanów - klaczy ptaków, dzikiego ziemniaka, błękitu, wilka, jelenia, długiego włosów i farb. Wokół gwiazdy są girlandy liści i żołędzi, które reprezentują święty ogień, który przywódcy duchowi Cherokee utrzymywali od setek lat. Słowa "Pieczęć Narodu Cherokee", otaczające girlandy są świadczone w języku angielskim iw tradycyjnym języku Cherokee. Siedem gwiazd, reprezentujących siedmiu klanów, otacza centralną pieczęć, a jedna czarna gwiazda, umieszczona w prawym górnym rogu, reprezentuje tysiące ludzi, którzy zginęli na szlaku łez - przymusową relokację Cherokee z południowych stanów do Oklahoma w 1838, część "indyjskiej ustawy o usunięciu", która została wydana przez Kongres Stanów Zjednoczonych w 1830 roku i podpisana przez prezydenta Andrew Jacksona.


Pktree all rights reserved, if not specified, are original, reproduced need to indicate the source.