Trzy różne typy mitologii

Admin 0 Views 0 comments
Advertisement

Trzy różne typy mitologii


Antropolog i folklorysta Alan Dundes określił mit jako świętą historię, która wyjaśnia coś ważnego o świecie z punktu widzenia określonej kultury. Mity znajdują się na całym świecie i przybierają różne formy, ale większość z nich można opisać jako historie o stworzeniu porządku kosmicznego, opowieści o bogach i bohaterach oraz opowieści o tym, jak świat się skończy. Ponieważ mit często zajmuje się sprawami świętymi, istnieje pewna zależność między religią a mitologią.

Opowieści początku

Mity często starają się wyjaśnić tajemnice życia, dlatego wiele z nich zajmuje się tworzeniem kosmosu. W mitologii rzymskiej Bóg Saturn zjada własne dzieci. Według rzymskiego filozofa Sallusta jest to opowieść o naturze czasu: Saturn jest bogiem czasu, a czas wreszcie pożera wszystko we wszechświecie. W księdze Rodzaju Bóg tworzy świat i Ogród Edenu, ale Adam i Ewa zostają wygnani z ogrodu po jedzeniu zabronionego owocu, a tym samym przynosząc cierpienie na świat. Chociaż mytholodzy opisują oba te historie jako mity, nie sugerują, że żadna z nich jest prawdziwą lub fałszywą, tylko że oba historie zostały postrzegane jako święte wyjaśnienia, jakimi są rzeczy.

Opowieści o wielkich czynach

Niektóre mitów koncentrują się na wielkich lub zdumiewających czynach bogów, półbogów i bohaterów, a nie na tworzeniu świata. Na przykład "Odyssey" Homera opowiada historię bohatera, który wędruje po świecie przygód, próbując wrócić do domu z czasów wojny w tle. Legenda Graala to opowieść o rycerzach dworu króla Artura i ich poszukiwaniu mistycznego kielicha. Mity bohaterów mogą czasem być świeckie, a nie religijne. Na przykład amerykański folklor zawiera wiele opowieści o wielkich czy nieprawdopodobnych czynach George Washingtona.

Opowieści o końcu

Niektóre mity mówią, co się stanie, gdy porządek kosmiczny zerwy i świat się skończy. W mitologii Indii kosmos przechodzi przez cykl tworzenia i niszczenia. Kiedy bóg Brahma idzie spać lub umiera, rozpoczyna się obecny porządek rzeczywistości i rozpoczyna się nowy cykl. W mitologii norweskiej Jotun lub giganci ostatecznie walczą z bóstwami Aesir w ostatecznej apokaliptycznej wojnie o nazwie Ragnarok, w której świat zostanie zniszczony, a następnie stworzony ponownie.

Cel mitu

Mity o stworzeniu, mity o wielkich czynach bogów i bohaterów, o mitach o końcu świata, mogą być interpretowane jako wyjaśnienia, dlaczego tak się dzieją. Historia Saturna wyjaśnia, dlaczego wszystko się rozpada i zmienia się - bo czas jest żarłocznym bogiem, który pożera wszystko. Historia Brahmy wyjaśnia, dlaczego świat nie będzie trwał wiecznie - ponieważ wszechświat przechodzi olbrzymie cykle tworzenia i niszczenia. Historia może funkcjonować jako mit o danej kulturze, nawet jeśli opisuje zdarzenia, które się wydarzyły. Na przykład jedna popularna historia George Washington wyjaśnia, dlaczego Stany Zjednoczone mają prezydenta, a nie króla - bo George Washington zdecydowanie odrzucił propozycję królowania. Pomimo tego, że tak naprawdę się stało, nadal jest to fundament mitów Stanów Zjednoczonych. Mity stanowią ramy zrozumienia świata.


Pktree all rights reserved, if not specified, are original, reproduced need to indicate the source.