Wpływ kwasu na różne rodzaje metalu

Admin 3 Views 0 comments
Advertisement

Kwasy mogą korozjać wiele różnych rodzajów metali lub je ubierać w procesach chemicznych. Nie wszystkie metale reagują z kwasami w ten sam sposób, a niektóre metale są bardziej podatne na korozję niż inne. Niektóre metale reagują gwałtownie z kwasami - powszechne przykłady to sód i potas - podczas gdy inne, takie jak złoto, nie reagują z większością kwasów.

Wpływ kwasu na różne rodzaje metalu

Metale metali alkalicznych i alkalicznych

Metale w pierwszej grupie układu okresowego są klasyfikowane jako metale alkaliczne, podczas gdy w drugiej są to metale ziem alkalicznych. Obie grupy reagują z wodą i reagują jeszcze silniej z kwasami. Reakcje te dają gazowy wodór. Z wapniem, magnezem i litem reakcja jest dość łagodna, ale metale dalej w grupie reagują gwałtownie, wytwarzając wystarczająco dużo ciepła, aby doprowadzić gaz do ognia i spowodować eksplozję.

Wpływ kwasu na różne rodzaje metalu

Noble Metals

Metale szlachetne są na drugim końcu: są odporne na korozję w wilgotnym powietrzu i nie reagują łatwo z rozcieńczonymi lub słabymi kwasami. Złoto, na przykład, nawet nie reaguje z kwasem azotowym, silnym środkiem utleniającym, chociaż rozpuszcza się w wodnym regia, roztworze stężonego kwasu azotowego i chlorowodorowego. Platyna, iryd, pallad i srebro to wszystkie metale szlachetne i mają dobrą odporność na korozję kwasów. Srebro reaguje łatwo z siarki i związków siarki. Związki te dają srebrzystemu wyglądowi.

Wpływ kwasu na różne rodzaje metalu

Żelazo

Żelazo jest dość reaktywne; W wilgotnym powietrzu. Utlenia się, tworząc rdzę, mieszaninę tlenków żelaza. Utleniające kwasy, takie jak kwas azotowy reagują z żelazem, tworząc warstwę pasywującą na powierzchni żelaza; Ta pasywująca warstwa chroni żelazo pod spodem przed kolejnym atakiem kwasu, chociaż kruche tlenki tej warstwy mogą się osuszyć i pozostawiać odsłonięty metal wewnętrzny. Kwasy nieutleniające takie jak kwas chlorowodorowy reagują z żelazem tworząc sole żelaza (II) - sole, w których atom żelaza stracił dwa elektrony. Jednym z przykładów jest FeCl2. Jeśli te sole są przenoszone do roztworu podstawowego, reagują one dalej, tworząc sole żelaza (III), w których żelazo utraciło trzy elektrony.

Wpływ kwasu na różne rodzaje metalu

Aluminium i cynk

Aluminium powinno teoretycznie być bardziej reaktywne niż żelazo; W praktyce powierzchnia aluminium jest zabezpieczona warstwą pasywującą tlenku glinu, która działa jak cienki koc, aby osłonić metal pod spodem. Kwasy, które tworzą kompleks z jonami glinu mogą zjeść drogę przez powłokę tlenkową, jednakże tak skoncentrowany kwas solny może rozpuścić aluminium. Cynk jest również bardzo reaktywny i nie posiada warstwy pasywującej na aluminium, dzięki czemu redukuje jony wodorowe z kwasów takich jak kwas chlorowodorowy, tworząc gazowy wodór. Reakcja jest znacznie gorsza niż podobne reakcje metali alkalicznych i metali ziem alkalicznych Jest to powszechny sposób wytwarzania małych ilości wodoru do użycia w laboratorium.

Wpływ kwasu na różne rodzaje metalu


Pktree all rights reserved, if not specified, are original, reproduced need to indicate the source.